środa, 22 września 2010

Kolejne, elektryzujące przepisy na eksperymenty

Autorem eksperymentów jest Łukasz Bogacki, który dla bardziej zaawansowanych proponuje eksperymenty z użyciem dezodorantu, prądu, gazu, transformatorów odzyskanych z kuchenek mikrofalowych oraz zwierciadeł odzyskanych z uszkodzonych kserokopiarek. Jak uzyskać tak spektakularne efekty? Zapraszamy także do obejrzenia niezwykłych eksperymentów z potasem i prądem Damiana Grycza. Oto garść porad jak to zrobić:




Opis eksperymentu

Przedstawiony na zdjęciach eksperyment polega na rozładowaniu kondensatorów elektrolitycznych o łącznej pojemności około 2mF naładowanych do napięcia 300V, przez pojedyncze włókno wyciągnięte z stalowego zmywaka do naczyń. Bateria kondensatorów została skonstruowana z kondensatorów połączonych szeregowo, odzyskanych z różnych uszkodzonych urządzeń RTV-AGD. Ładowanie odbywa się z sieci elektrycznej poprzez mostek Graetza oraz odpowiedni opór.


Opis eksperymentu

Zdjęcie oraz film ukazują wybuch mieszaniny gazu (propan butan) oraz powietrza zainicjowany przeskokiem iskry wywołanej zapalnikiem piezoelektrycznym z zapalniczki. Urządzenie to nazywa się „mini potatogun” i składa się z komory spalania (strzykawka 20ml) , lufy (rurka z długopisu) , oraz zapalnika, jako pociski używane są kawałki ziemniaków. Do komory spalania przyklejony jest gwint z korkiem z butelki PET 1.5l , po odkręceniu korka należy zaaplikować gaz z zapalniczki do komory zakręcić korek oraz umieścić pocisk w lufie i nacisnąć przycisk zapalnika.





Opis eksperymentu

Przedstawiony na zdjęciach eksperyment polega na zainicjowaniu wyładowania łukowego pomiędzy dwoma elektrodami z węgla drzewnego. Jako zasilania użyto dwóch transformatorów odzyskanych z kuchenek mikrofalowych których uzwojenia wtórne zostały połączone szeregowo dzięki czemu napięcie zasilania to 4,2kV a moc 2,6kW.




Opis eksperymentu

Przedstawiony na zdjęciach eksperyment polega na stworzeniu bramki laserowej dzięki której po przerwaniu wiązki laserowej w dowolnym punkcie zostanie uruchomiony układ alarmujący. Układ został wykonany przy pomocy zabawkowego urządzenia wykorzystującego diodę laserową oraz zwierciadeł odzyskanych z uszkodzonych kserokopiarek. W celu uwidocznienia wiązki laserowej użyto dezodorantu.



Wybuchowy potas na lodzie

Doświadczenie obrazuje wyjątkową reaktywność metalicznego potasu. Efekt widoczny na filmie spowodowany został przez kulkę o masie ok. 2 gramów.






Bardzo wysokie napięcia…

… czyli transformator Tesli w akcji. Wynalazek genialnego serbskiego inżyniera Nikola Tesli, został zrekonstruowany w warunkach garażowo-działkowych. Napięcie jakie udało się uzyskać, szacuje na ok. 500kV! Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że najwyższe napięcie przesyłu w Polsce wynosi 400kV. Do budowy urządzenia użyto: konwencjonalnego transformatora wysokiego napięcia, cewki z drutu miedzianego nawiniętej na kawałek rury kanalizacyjnej, toroidu wykonanego z przewodu wentylacyjnego i paru innych elementów niezbędnych do funkcjonowania całości.


Świecące gazy

Wyjątkowo barwne doświadczenie, prezentujące świecenie rozrzedzonych gazów pod wpływem wysokiego napięcia. Źródłem wysokiego napięcia była przetwornica wyjęta z starego laptopa. Na zdjęciu kolejno świecą Neon, Wodór i Hel .



Organizatorzy Śląskiej Nocy Naukowców apelują o ostrożność przy przeprowadzaniu eksperymentów oraz nie ponoszą odpowiedzialności za ich realizację. Zdjęcia i filmy są wyłącznie przykładem i należy je traktować jako ilustrację tekstu.