czwartek, 15 lipca 2010

Czy wiesz na czym jesz?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, z czego wykonany jest talerz, filiżanka, czy Twój ulubiony kubek? Czy wiesz, czym różni się porcelana od porcelitu, co to jest fajans, kamionka lub ceramika garncarska? Jednym zdaniem - „Czy wiesz na czym jesz?”. O historii ceramiki i materiałach, z których wykonywane są przedmioty używane w gospodarstwie domowym opowie Pani dr Ewa Nogas Ćwikiel z Uniwersytetu Śląskiego.

Odpowiadając na nasze pytania, Pani doktor zdradziła kilka faktów o sobie:
1. Hobby Pani Doktor to: jazda na rowerze
2. Lubię: tańczyć
3. Czy potrafi Pani/Pan gotować? Ostatnio nauczyłam się robić krewetki z cebulą i czosnkiem w sosie ze świeżych pomidorów, pycha! Ale nie umiem zrobić schabowego z modrą kapustą.
4. Ulubiony film: Sąsiedzi Pat i Mat
5. Ulubiona muzyka: Cicha

6. Ulubiona książka: „Pan Samochodzik”
7. Jestem najlepsza/najlepszy w: „nie jestem najlepsza i wiem nie sprostam rzeczom, których chcesz, jak być najlepszą, powiedz żebyś kochał mnie”
8. Motto życiowe: Nieważne gdzie jesteśmy i jaka jest pogoda, ważne z kim jesteśmy
9. Nie wyobrażam sobie życia bez: czarnych jagód zbieranych na słonecznej górskiej polanie
10. Gdybym nie została/został naukowcem, byłabym/byłbym: matką i żoną, czyli gospodynią we własnym domu
11. Najbardziej śmieszy mnie: widok wykąpanego kota, zaraz po wyjęciu go z wody
12. Denerwuje mnie: że kierowcy w Polsce nie zatrzymują się przed przejściem dla pieszych
13. Imponuje mi: Moja rodzina! Jak oni ze mną wytrzymują?

Warsztaty „Czy wiesz na czym jesz? Ceramika w Twoim domu” odbędą się na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Całość prowadzona będzie w taki sposób, aby uczestnik mógł później sam rozpoznać z jakiego tworzywa ceramicznego wykonany jest kubek z którego pije herbatę, czy talerz z którego je obiad oraz aby kupując wyroby ceramiczne potrafił ocenić ich jakość. Ponadto przedstawiony zostanie cel i podstawowe sposoby zdobienia ceramiki. Omówione zostanie między innymi barwienie mas ceramicznych, relief i zdobienia podszkliwne oraz zdobienie naszkliwne: pędzla malarskiego, natrysku pełnego i przez szablony, kalkomanii ceramicznej, stalodruku, stemplowania, zdobienia metalami szlachetnymi. Zaprezentowane zostaną różne rodzaje szkliw: o jednorodnej ciągłej powierzchni, zaciekowe, krakle (spękane), zbiegające się (barankowe), solne, ziemne, lustry, krystaliczne. Słuchacze będą mogli obejrzeć wyroby ceramiczne zdobione różnymi metodami. W czasie wydarzenia dzieci mogą lepić z gliny figurki i zdobić je. Figurki te zostaną później wypalone w piecu ceramicznym.

środa, 14 lipca 2010

"Z kompasem w Noc", czyli impreza na orientację

Z nami nie zginiesz! W gąszczu wydarzeń, oczywiście! Tak mogłoby brzmieć hasło imprezy na orientację, którą organizuje dr hab. Krzysztof Labus, profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej wraz z mgr inż. Sebastianem Janasem i mgr inż. Andrzejem Wysockim. To właśnie orienteering jest największą pasją Pana Profesora. A co jeszcze lubi Krzysztof Labus? Przede wszystkim… atmosferę Bałkanów, muzykę Depeche Mode, film „Łowca robotów” oraz książki Edwarda Niziurskiego, w szczególności „Siódme wtajemniczenie”. Powiedział nam również, że umie gotować (ale pod warunkiem swobodnego dostępu do przypraw), nie zdradził natomiast, czy to zajęcie należy do jego ulubionych. 
A jaki jest Prof. Labus? Jego życiowym mottem jest stare góralskie przysłowie (a jeśli nie góralskie, to na pewno narciarskie): „Jak się nie wywrócis, to się nie naucys”. Profesor mówi, że jest najlepszy w produkowaniu pomysłów i że nie wyobraża sobie życia bez uczenia się. Gdyby nie został naukowcem – byłby żołnierzem. W ludziach nie lubi egoizmu i pozerstwa, imponuje mu natomiast kompetencja w działaniu.
Zawodowo, prowadzący imprezę „Z kompasem w Noc” zajmują się różnymi sprawami. Prof. Labus jest pracownikiem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, geologiem, specjalistą w zakresie modelowania matematycznego w hydrogeologii i hydrogeochemii oraz kierownikiem projektów badawczych na temat sekwestracji dwutlenku węgla w głębokich poziomach wodonośnych. Mgr. inż. Sebastian Janas pracuje jako projektant i konstruktor maszyn górniczych w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG.
Wraz z Panem Andrzejem Wysockim są oni Przodownikami Imprez na Orientację i aktywnie działają w Gliwickim Klubie Terenoznawczym „Cyrkino”.
„Z kompasem w Noc – impreza na orientację” polegać będzie na odszukaniu wskazanych obiektów terenowych, na podstawie mapy dostarczonej przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy przejdą krótkie szkolenie praktyczne z posługiwania się mapą i kompasem. Zapraszamy 24 września!!!

poniedziałek, 12 lipca 2010

Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie…?

Czy jest możliwe, aby pomnożyć dwie czterocyfrowe liczby bez użycia kalkulatora? Jak to zrobić, pokaże Łukasz Dawidowski podczas spotkania zatytułowanego: „Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie…?, które odbędzie się w ramach tegorocznej Śląskiej Nocy Naukowców.

W trakcie zajęć będzie można prześledzić historię rozwoju liczb oraz sposobów liczenia – od najstarszych znanych już w starożytności do takich, których używali jeszcze nasi rodzice.

Zaplanowany jest także pokaz działania suwaka logarytmicznego, który jeszcze nie tak dawno był podstawowym narzędziem pracy każdego inżyniera. Łukasz Dawidowski wytłumaczy sposób jego działania, a na koniec dla wszystkich uczestników przygotuje niespodziankę, związaną z jego obsługą.

Łukasz Dawidowski mówi sam o sobie, że najlepiej wychodzi mu… gotowanie wody. W odpowiedzi na nasz kwestionariusz powiedział także, że:

1. Jego hobby to : turystyka, góry, matematyka
2. Lubi: zwiedzać świat, chodzić po górach
3. Czy potrafi gotować?: Tak, najlepiej wychodzi mi gotowanie wody
4. Ulubiona muzyka: rock
6. Jest najlepszy w: planowaniu wyjazdów
7. Nie wyobraża sobie życia bez: żony
8. Gdyby nie został naukowcem, byłby: pracownikiem planetarium
9. Najbardziej śmieszy go: Jaś Fasola
10. Denerwuje go: ludzka hipokryzja.

Wzorem ubiegłego roku, Śląską Noc Naukowców wspólnie organizują Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Politechnika Śląska. W tym roku do współpracy włączyła się również Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a zakres terytorialny wydarzenia obejmie nie tylko Gliwice i Katowice, ale również Rybnik, Zabrze, Sosnowiec i Cieszyn.

Projekt „Europejskiej Nocy Naukowców” powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom „Nocy” było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.

Od 2005 roku do chwili obecnej w ramach „Europejskiej Nocy Naukowców” w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy. To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie oblicze. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.