czwartek, 26 sierpnia 2010

Nowe szaty Gutenberga

„Nowe szaty Gutenberga” – to kolejna impreza w ramach Śląskiej Nocy Naukowców podczas której będzie można zobaczyć nie tylko najnowsze, elektroniczne czytniki do książek, ale także wydrukować własną czcionką papier w zabytkowej prasie. Spotkanie to także okazja by posłuchać książek, wziąć udział w performance czy sprawdzić jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych można spotkać w nowoczesnej bibliotece. Impreza odbędzie się w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej już 24 września 2010 r.

Jak mówi dr Krzysztof Zioło, dyrektor Biblioteki Głównej „Ciekawość świata jest w każdym z nas. W trakcie odwiedzin naszej biblioteki przekonamy was, że biblioteka jest najlepszym miejscem, aby tą ciekawość zaspokoić”.
Przedstawiamy wam bogaty program wydarzeń, które odbędą się w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej.

1. ”Od rękopisu do tabletu”

Nauka i zabawa stworzą niepowtarzalną okazję przeżycia ponownie chwili narodzin przełomowego wynalazku. Zapraszamy na warsztaty pt. „W pracowni Jana Gutenberga”, w trakcie których uczestnicy będą mieli możliwość brania czynnego udziału w wykonywaniu pieczęci metodą suchych czcionek, składaniu tekstu z czcionek i drukowaniu papieru w zabytkowej prasie. Warsztaty utrzymane będą w duchu epoki Gutenberga, a prowadzący zajęcia wystąpią w strojach z XV wieku. Ponadto wystąpią ołowiane czcionki, gęsie pióra i lakowe pieczęcie. Gwarantowana świetna zabawa niezależnie od wieku uczestników!

Prowadzący: Firma „Art Papier” Czerpalnia papieru - Flawiusz Pietrzyk Gliwice

2. ”Nowe szaty Gutenberga czyli jak zmieścić 100 książek w jednej kieszeni”

W trakcie tego pokazu stwarzamy możliwość zapoznania się z zastosowaniem „elektronicznej książki”. Nowoczesne nawiązanie do wynalazku Gutenberga to dziś ebooki, do czytania których możemy używać tzw. readerów. To niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy przekonać się, jaka będzie przyszłość książki oraz czy jej papierowa wersja ma szansę przetrwać.

Prowadzący: Firma Vobis S.A.


3. ”Nie chcesz lub nie możesz czytać” – obecność obowiązkowa…

Księgarnia AudioBook.pl zaprosi wszystkich do świata książek do słuchania. To wspaniała forma kontaktu z literaturą dla osób niewidomych oraz słabowidzących, starszych, dzieci oraz dla wszystkich zabieganych, którym brak czasu na czytanie. Przedstawiciele księgarni pokażą sposoby odtwarzania audiobooków na sprzęcie przenośnym i w telefonach komórkowych, objaśnią rodzaje ich formatów oraz ułatwią wybór między zakupem płyt CD a samym plikiem do ściągnięcia bezpośrednio na komputer.
Prowadzący: Księgarnia AudioBook.pl

4. ”Gutenbergowi drukiem” – wystawa. Linoryty Ryśka D.

W trakcie trwania wystawy performance pt. 120x120 min. prowadzony przez autora.

Prowadzący: Ryszard Dasiewicz z pracowni Aleksandra Smolińskiego

5. „Jak wszyscy to wszyscy”. U nas wiedza jest dla każdego

• Pokaz sprzętu i technik umożliwiających dostęp do wiedzy osobom niepełnosprawnym. Każdy, kto odwiedzi Czytelnię II Biblioteki Głównej zobaczy specjalistyczny sprzęt komputerowy dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby z wadami wzroku mogą korzystać z komputerów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu powiększającemu Supernova. Niewidomi, korzystając z komputerów, posługują się syntezatorami mowy dla języka polskiego i angielskiego, oprogramowaniem do rozpoznawania tekstu oraz programem odczytu ekranu Jaws, współpracującym z syntezatorami mowy. Ważnym elementem jest tu monitor brajlowski Focus, zupełnie nie przypominający standardowego ekranu. Ciekawostką będą wydruki z urządzenia do tworzenia grafiki wypukłej (rysunków, wykresów, diagramów) oraz drukarki brajlowskiej.

Prowadzący: pracownicy Biblioteki Głównej

• Dostęp do informacji i zbiorów bibliotecznych z pomocą automatycznego tłumacza tekstów na język migowy - prezentacja możliwości systemu Thetos.
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Simiński, Daniel Pokusa, Łukasz Myrda
(Instytut Informatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Pol. Śl.)

6. „Nie ma nic za darmo… oprócz książek w sieci” - nowoczesne usługi biblioteczne w wirtualnej rzeczywistości.
Jedyna okazja zobaczenia tego, co jest na co dzień niedostępne, a do tego świetna zabawa nie tylko dla dzieci:

• Ewolucja, rewolucja, innowacja czyli digitalizacja: pokaz maszyny do digitalizacji, „wrzucającej” książki prosto do komputera.

• Mole książkowe, bibliotekarskie duchy czyli magazynowe pogaduchy: jak działają ruchome regały kompaktowe w nowoczesnych magazynach.

• Abstrakty to nie abstrakcje lecz potężny zasób wiedzy, z której łatwo korzystać. Sam się przekonaj.

Prowadzący: pracownicy Biblioteki Głównej

7. „Nauka w obiektywie” – wystawa składająca się z dwóch edycji:
I edycja zatytułowana „Śląsk okiem naukowca”
II edycja zatytułowana „Nauka śląska dla Polski, nauka polska dla Śląska?”

Obie edycje łączy ta sama pasja tworzenia obrazu, wielka wrażliwość i emocje, które każdorazowo towarzyszą aktowi kreacji, a także chęć podzielenia się z innymi pięknem napotkanych miejsc, zaobserwowanych zjawisk, czy też toczących się w przyrodzie procesów.
Wystawa prezentowana będzie w Galerii „Zakamarek” znajdującej się na terenie Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej.