piątek, 9 lipca 2010

„Tajemniczy klient – zrób to sam. Badania rynku: sztuka czy przyjemność”

Śląska Noc Naukowców zaprasza: „Tajemniczy klient – zrób to sam. Badania rynku: sztuka czy przyjemność” – to jedno z wielu wydarzeń, który zjawiska dnia codziennego objaśnią naukowcy czterech śląskich uczelni 24 września 2010 r. podczas Śląskiej Nocy Naukowców.

Podczas warsztatów jego uczestnicy wezmą udział w eksperymencie obserwacji w centrach handlowych w Rybniku.

Warsztaty w jaki sposób prowadzić badania rynku, co badać, kogo badać i jak badać - czyli metoda “Tajemniczy klient “ w praktyce - zostaną poprowadzone przez dr Barbarę Kucharską oraz dr Mirosławę Malinowską z Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach

Obie panie zdradziły nam kilka faktów o sobie.
Oto, co w naszej ankiecie odpowiedziała dr Barbara Kucharska:

Hobby: Haft artystyczny, szydełkowanie (robię i obdarowuję)
Lubię:    Długie spacery, wycieczki rowerowe,
Czy potrafi Pani/Pan gotować? Jako żona i mama dwóch głodomorów potrafię i lubię gotować
Ulubiony film: Pożegnanie z Afryką; jestem też fanką Rancza
Ulubiona muzyka: Różnorodna
Ulubiona książka: Nie jestem szczególnie przywiązana do jednej. Lubię te, które przenoszą mnie w przestrzeni (np. Beaty Pawlikowskiej) lub w czasie (ostatnio zachwyciła mnie saga Barbary Rybałtowskiej)
Jestem najlepsza/najlepszy w: Lepieniu pierogów
Motto życiowe: Odnajdować radość w codzienności
Nie wyobrażam sobie życia bez: Moich najbliższych (lista długa, na początku mąż i dzieci)
Gdybym nie została/został naukowcem, byłabym/byłbym:    Lekarzem
Najbardziej śmieszy mnie: Przywiązywanie wagi do spraw banalnych
Denerwuje mnie: Nietolerancja, dwulicowość i głupota
Imponuje mi:    Odwaga

Dr Mirosława Malinowska jest pracownikiem Katedry Rynku i Konsumpcji, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, autorką ponad 40 publikacji na temat komunikacji marketingowej, zachowań podmiotów rynkowych i badań rynku. Prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Bristolu (Wielka Brytania), na Uniwersytecie Pierre Mendes w Grenoble (Francja) oraz na Politechnice w Mikkeli (Finlandia). Zajmuje się komunikacją w biznesie.
Oto fakty, które nam zdradziła:
Hobby:    Podróże, ogród, rower
Lubię:    Dobrze się bawić, gotować, dyskutować
Czy potrafi Pani/Pan gotować?    Raczej tak i bardzo to lubię
Ulubiony film:    Przygody James’a Bond’a (do 20 edycji), Pożegnanie z Afryką, Raport mniejszości. Piknik pod wiszącą skałą, Kanał, Polskie drogi, Czterej Pancerni i pies oraz Stawka większa niż życie
Ulubiona muzyka:    Wpadająca w ucho
Ulubiona książka:    Alicja w krainie czarów
Jestem najlepsza/najlepszy w:    Nie wiem, w czym
Motto życiowe:    „Be yourself, no matter what they say”
Nie wyobrażam sobie życia bez:    Rodziny
Gdybym nie została/został naukowcem, byłabym/byłbym:    Ogrodnikiem lub restauratorem
Najbardziej śmieszy mnie:    Dobry dowcip
Denerwuje mnie:    Brak tolerancji
Imponuje mi:    Wiedza, inteligencja, profesjonalizm, systematyczność, tolerancja


Wzorem ubiegłego roku, Śląską Noc Naukowców wspólnie organizują Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach oraz Politechnika Śląska. W tym roku do współpracy udało się zaprosić pracowników Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a zakres terytorialny wydarzenia obejmie w tym roku nie tylko Gliwice i Katowice, ale również Rybnik, Zabrze, Sosnowiec i Cieszyn.
Projekt „Europejskiej Nocy Naukowców” powstał w 2005 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom „Nocy” było zachęcenie młodych ludzi nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.

Od 2005 roku do chwili obecnej, w ostatni piątek września we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy w ramach „Europejskiej Nocy Naukowców”. To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie ja. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.

wtorek, 6 lipca 2010

Uchylamy rąbka tajemnicy

Do Nocy Naukowców zostały jeszcze ponad 2 miesiące, a my już uchylamy rąbka tajemnicy.
W tym roku nasi naukowcy przygotowali dla Was ponad 60 wydarzeń, które dadzą Wam odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania. W planach mamy m.in. pokazy pirotechniczne, tworzenie mebli z... papieru toaletowego, podglądanie klientów w centach handlowych, imprezę na kortach tenisowych, warsztaty informatyczne, próby odszyfrowywania przyszłości, grę na orientację i kurs budowania piszczałek organowych. A to tylko niewielka część programu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Aby ułatwić publiczności poruszanie się w labiryncie wydarzeń, podzieliliśmy je wszystkie na dziesięć paneli tematycznych: Architektura, Technika, Nauki przyrodnicze, Życie codzienne, Medycyna i biologia, Ekonomia, Zwiedzanie laboratoriów, Muzyka, Matematyka i informatyka, Literatura i sztuka.


Już za niedługo zdradzimy więcej...