wtorek, 4 sierpnia 2009

Noc „wirtualnej żaby” - czy anatomia jest wirtualna?

Odpowiedź wydaje się być oczywista – nie, nie jest, bo anatomia to przecież naukowy, a często także skrajnie praktyczny opis budowy żywego ciała czy zwłok. Na drugie pytanie – czy anatomii można się nauczyć poprzez wirtualne metody – można usłyszeć już różne odpowiedzi. Jak w wielu sprawach, lepiej nie wyważać otwartych drzwi i skorzystać – przynajmniej na początku – z gotowych rozwiązań. Najwięcej do zaoferowania w interesującym nas temacie mają witryny internetowe organizacji propagujących metody alternatywne w miejsce doświadczeń na zwierzętach. Naszym zdaniem (Bogdana i Stanisławy Doleżych) najlepsza jest w tym względzie holenderska strona o nazwie Netherlands Centre Alternatives to Animal Use (w skrócie NCA), ale istnieją oczywiście inne strony, np. po polsku Interniche.
Więcej informacji o wirtualnej anatomii i fizjologii można znaleźć w artykule Bogdana Doleżycha i Stanisławy Doleżych „Wirtualna żaba i wirtualny skalpel – sekcje zwierząt online”. Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie internetowej Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego.

Wirtualna żaba na Uniwersytecie Śląskim
W roku 2005, staraniem Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego i przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach zakupiono, a w roku 2006 w pełni udostępniono studentom sieciową wersję programu Digital Frog, którego producentem jest kanadyjska firma Digital Frog International.

Potencjalni użytkownicy spoza Uniwersytetu Śląskiego mogą mieć dostęp do wersji demonstracyjnej programu, do ściągnięcia ze strony producenta poleceniem Get DemoWare. Wersja demonstracyjna (aktualnie jest to The Digital Frog 2.5) nie oferuje oczywiście wszystkich możliwości programu, ale i tak jest całkiem bogata, mogąc służyć z powodzeniem w szkole jako wprowadzenie do wirtualnej sekcji.

Noc z wirtualną żabą
Każdy uczestnik spotkania będzie mógł obserwować wirtualną sekcję na ekranie, a wybrani uczestnicy pokazu będą sami mogli spróbować przeprowadzenia fragmentu sekcji.

Co potem?
Przygoda z wirtualną żabą nie musi się zakończyć w „Noc naukowców” W trakcie pokazu pokażę zwiastuny kilku programów, możliwych do indywidualnego testowania np.